PROGRAMY PRO MŠ A ZŠ

Programy pro MŠ, ZŠ, družiny, zájmové skupiny, tábory

Termíny:

    jaro        17. 4. 2023 - 30. 6. 2023

    léto        1. 7. - 31. 8. 2023 (letní a příměstské tábory, výlety)

    podzim   1. 9. - 31. 10. 2023

 

Chystáte se na Babiččin dvoreček poprvé?

     Na návštěvě ekologického hospodářství rodiny Blažkovy uvidíte, jaká domácí zvířata se chovala při chalupě či na statku za časů Vašich prababiček. 

Při procházce mezi výběhy se s nimi seznámíte, pohladíte si je a nakrmíte.

     Děti se dozví, jaký užitek nám zvířata přinášejí, ochutnají kravský sýr. Na chvíli se z nich stanou velcí hospodáři a pomůžou nám nanosit trávu, seno nebo slámu, napumpují vodu, připraví krmení.

V minimuzeu se dozví, jak vypadal život lidí dříve na statku. Na řadu exponátů si mohou sáhnout a mnohé i vyzkoušet.

     V Dědečkově obůrce vás čekají koňské stáje a pastviny, kde se prohánějí koně a hříbata. Na kraji lesa nás přivítají lesní zvířata - daňci, mufloni, bažanti, které si prohlédneme zblízka. Ale překvapivě tu objevíme i pštrosy nebo papoušky a pávy. Zaběháme si koňské závody a vyzkoušíme koňská sedla.

 

Programy pro MŠ (odpovídají RVP Dítě a svět)

Se zvířátky na statku - vhodné pro nejmenší děti při první návštěvě Dvorečku - zvířátka pohladí, nakrmí, dozví se, jaký užitek lidem dávají, ochutnají kravský sýr. Pomohou nám nanosit slámu, seno nebo trávu. 2 h/ 90 Kč

Za zvířátky do lesa - zaměřeno na divoká zvířata - uvidíme daňky, muflony, bažanty, prohlédneme si ale i koňské stáje a v nich koně, posadíme se na koňská sedla, zahrajeme si koňské závody. 2 h/ 90 Kč

Babiččin dvoreček a Dědečkova obůrka - vhodné pro starší školkáčky, děti navštíví Dvoreček i Obůrku (spojení programu Se zvířátky na statku a Za zvířátky do lesa). Vhodná délka programu je 3 h/110 Kč.

Jak Pipka dostala chuť na koláč - pohádka děti provede po Dvorečku, zastávky u zvířátek jsou obohacené o obrázkové čtení a hravé úkoly, které děti naučí poznávat zrníčka, mlátit obilí cepem apod. Nakonec si děti upečou vlastní dobrotu. Po tomto programu se vydáme za zvířátky na Dědečkovu obůrku.                                    Vhodná délka programu 3 h/110 Kč.

Kuřátko a obilí - pohádka provede děti cestou obilného zrnka k vlastnoručně upečenému preclíku (alternativa k výše uvedenému programu - výstup podobný, pouze jiná pohádka).

 

Programy pro 1. stupeň ZŠ (odpovídají RVP CJS - Rozmanitosti přírody)

Náročnost přizpůsobujeme věku dětí, délka min. 2 h (120 min.)


Na den farmářem - základní program na statku a v oboře, poznání, práce, zábava.

Od zrna k preclíku - děti se naučí rozpoznat druhy obilí, prozkoumají klasy, vyzkouší si mlácení cepem, mletí a upečou si preclíky. Zároveň si prohlédnou všechna zvířata.

Kdo ukradl zelí - dobrodružná detektivní hra, děti ve skupinkách pátrají po tajemném zloději, využívají poznatků, které získaly na Dvorečku, a zapojí vlastní dedukci. Zároveň si prohlédnou všechna zvířata.

Jak se dříve žilo a hospodařilo - děti zažijí všední den na statku o sto let zpátky - nanosí vodu a vyperou na valše v neckách, nakrmí zvířata, seznámí se s nářadím a některé si vyzkouší. Změří se a zváží podle starých měr a vah atd.

Den plný řemesel - vyzkoušíme si tradiční řemeslo (dráteníka, pekaře, farmáře a další). Domů si na památku odnesete všechny své výrobky. Délka programu: 3 h/150 Kč.

Obora - zblízka budeme pozorovat a krmit muflony i daňky, zaběháme si závody u výběhu s živými koňmi, vyzkoušíme koňská sedla a uvidíme i pštrosa, bažanty a další zvěř, interaktivní naučná stezka o lese a jejích obyvatelích, naučíme se mysliveckou hantýrku, zastřílíme si z kuše - bezpečně, nakrmíme zvířata v Dědečkově oboře.

 Dále doporučujeme pro všechny programy:

Mňamka oběd - špíz opékaný na ohýnku

Zajistíme Vám: výbornou uzeninu od místního výrobce, čerstvý chléb, hořčici/kečup, kupu zdravé zeleniny, jablko na opečení a pitný režim - vše za 85 Kč/ osoba.

 

Programy pro družiny a zájmové skupiny

- vždy 13 - 15 hod., 90 Kč/dítě

Odpoledne mezi zvířaty - hry, soutěže a pohyb na zdravém vzduchu.

Letní tábory 

 

Už jste Babiččin dvoreček navštívili?

Přijeďte se podívat znovu na zvířata, která jste si oblíbili. Zjistíte, jak se změnila a vyrostla, jaké se objevily přírůstky ve zvířecích rodinkách a jaké nové hry a úkoly jsme pro Vás vymysleli. Vždy na Vás bude čekat vlídné přijetí, sladká odměna a na paní učitelky výborná káva.

Důležité informace:

 • Po příjezdu jsou děti rozděleny do skupin, ujme se jich zkušená průvodkyně s pedagogickým vzděláním (max. 25 dětí/průvodkyně).
 • Začátek programu je možný již v 8:00.
 • Celková doba pobytu je přibližně o půl hodiny delší než trvání programu (svačina, nákup suvenýrů, hrací pauza během programu).
 • Na statku je krámek, kde je možné nakoupit suvenýry, čerstvé sýry, výrobky z vlny a další regionální produkty. 
 • Na závěr děti obdrží drobnou sladkost (perníček) nebo preclík.
 • Programy probíhají za každého počasí, k dispozici jsou kryté i vytápěné prostory.

Ceny a trvání programu:

 • 2 hod. (120 min.) - 90 Kč/dítě
 • 3 hod. (180 min.) - 110 Kč/dítě (nejvhodnější délka na pohodovou prohlídku obůrky i dvorečku)
 • program Řemesla  -150 Kč
 • odpolední programy (2 hodiny) - 90 Kč
 • Pedagogický doprovod zdarma

Objednávejte na adrese:

Mgr. Marie Sýkorová

tel.: 608 728 699

e-mail: masykorka@seznam.cz