PROGRAMY PRO MŠ A ZŠ

Na návštěvě ekologického hospodářství rodiny Blažkovy uvidíte, jaká domácí zvířata se chovala při chalupě či na statku za časů našich prababiček.  Při procházce mezi výběhy se s nimi seznámíte, pohladíte si je a nakrmíte. Děti se dozví, jaký užitek nám zvířata přinášejí, ochutnají kravský sýr. Na chvíli se z nich stanou velcí hospodáři a pomůžou nám nanosit trávu, seno nebo slámu, napumpují vodu, připraví krmení.

V minimuzeu, ale i ve staré kuchyni, uvidí, jak vypadal život na statku v minulosti. Na mnoho exponátů si mohou sáhnout, některé zkusí pojmenovat a jiné si vyzkouší.

V Dědečkově obůrce nás čekají koňské stáje a pastviny, kde se prohánějí koně a hříbata. Na kraji lesa nás přivítají lesní zvířata - daňci, mufloni, bažanti, které si prohlédneme zblízka. Ale překvapivě tu objevíme i pštrosy nebo papoušky a pávy. Zaběháme si koňské závody a vyzkoušíme koňská sedla.

Vyzkoušet si mohou práci některých řemeslníků i to, jak se dříve žilo a hospodařilo.

 

Otvírací doba pro MŠ, ZŠ, družiny, zájmové skupiny, tábory

Termíny: 

    jaro        15. 4. 2024 - 30. 6. 2024

    léto        1. 7. - 31. 8. 2024 (letní a příměstské tábory, výlety)

    podzim   1. 9. - 31. 10. 2024

 

Programy pro MŠ (odpovídají RVP Dítě a svět)

Se zvířátky na statku - Prohlédneme si domácí zvířata, která se chovala na českém statku v době našich prababiček, ale uvidíme také oslici, lamu, nutrie, želvy či exotické ptáčky. Prohlídku přizpůsobíme věku dětí - nejmenším zpravidla stačí, když si zvířátka pohladí, nakrmí je a pozdraví je správným zvířecím pozdravem. Starší děti si zopakují zvířecí rodiny, zjistí, proč jsou zvířátka chována. Vyzkoušet si mohou dojení kravičky Stázičky, protože se jedná o trenažér, nemůže se stát, že by kravička nedržela a nechtěla se nechat podojit. Společně si pak ukážeme, jak se vyrábělo máslo, nebo tvaroh. Podívat se můžeme také do minimuzea, kde se nachází exponáty, které patřily ke každodennímu životu našich prababiček. Během prohlídky si děti mohou vylézt na žebřiňák, saně či do bryčky. Doporučená doba prohlídky: 2 hodiny

Za zvířátky do lesa - Prohlídka je zaměřena především na divoká zvířata - uvidíme daňky, muflony či bažanty. Máte dostatek odvahy, abyste z ruky krmili muflona s pořádnými rohy či pštrosa, co by mohl štípnout? Prohlédneme si ale i koňské stáje a z pastvin zkusíme přilákat koně. Vyzkoušíme si, jak se sedí v koňském sedle i jak vám sedne kovbojský klobouk. A protože obůrka leží na kraji lesa, připomeneme si, jak se v lese máme chovat. Možná se naučíme stopy některých zvířátek a třeba uvidíme i kadibudku. V obůrce se nachází i herní prvky pro děti, na nichž si vyzkouší svou obratnost. Zároveň je zde prostor na běhání a dětské hry, které hrály naše babičky. A protože k lesním zvířátkům patří myslivec a k myslivci puška, vyzkoušíme si i my střelbu, ale jen prakem, kuší nebo lukem, ale rozhodně ne na živý terč. Doporučená doba prohlídky: 2 hodiny

Babiččin dvoreček a Dědečkova obůrka - Jedná se o jeden z nejžádanějších programů, v němž nakrmíme zvířátka na Babiččině dvorečku, ale vydáme se i do Dědečkovy obůrky. Návštěvníci uvidí všechna zvířátka v obou areálech. Z časových důvodů nejsou realizovány některé doplňkové aktivity (prohlídka minimuzea, střelba z dětských zbraní,...). Prohlídku rádi přizpůsobíme vašim potřebám, zatímco v jednom z areálů strávíme více času, druhý si prohlédneme rychleji. Mezi prohlídkami doporučujeme udělat krátkou přestávku. Doporučená doba prohlídky: 3 hodiny (cca 15 minut budeme potřebovat na přesun mezi areály, u malých dětí i více (počítány jsou obě cesty - ze Dvorečku na Obůrku a zpět).

Kuřátko a obilí Kdo by neznal pohádku o kuřátku ztraceném v obilí? Pohádku si s dětmi přečteme a zahrajeme si na ztracené kuřátko, které hledá svou maminku. Budeme bloudit, pípat, zkusíme poprosit správný druh obilí o radu. Zatímco kuřátko najde cestu k mamince do stodoly, děti se vydají do stavení, kde si v babiččině staré kuchyni upečou preclík. (Místo pečení preclíku si děti mohou ozdobit perníček.) Doporučená doba programu: 30 minut pohádka + pečení (závisí na počtu dětí)- větší skupinky se snažíme rozdělit na poloviny, kdy polovina peče a druhá polovina poslouchá pohádku. Prohlídku doporučujeme pro nejmenší školkáčky. Lze ji spojit nenáročnou prohlídkou Babiččina dvorečku (krmení zvířátek a mazlení se s nimi).

Jak Pipka dostala chuť na koláč Slepice Pipka dostala chuť na koláč, protože celý den tráví na hnojišti a v kurníku, není si úplně jistá, jak a z čeho se takový koláč peče. Naštěstí má na dvorečku spoustu kamarádů, kteří jí ochotně pomohou a poradí, a tak Pipka, která na začátku má jen pár zrnek pšenice v krmítku, si nakonec koláč (nebo preclík) přece jen upeče a děti s ní. Než však na pečení dojde, musí zrní zaset, sklidit, vymlátit a dovézt do mlýna na semletí. Po celou dobu putují děti mezi výběhy po cedulích s malovaným čtením, plní úkoly a odměňují zvířátka, která jim v pohádce poradila. Doporučená doba programu: 45 minut pohádka + pečení (závisí na počtu dětí)- větší skupinky se snažíme rozdělit, část pak peče a část putuje s Pipkou po Dvorečku. Prohlídka je určena spíše pro předškoláky, u menších dětí doporučujeme zkrácenou verzi (cca 30 minut) - malované čtení o slepičce Pipce a pečení preclíku/koláče, tzn. bez doplňkových aktivit jako je setí, mlácení, cesta s obilím do mlýna,... Při zájmu o tento program prosím uveďte, máte-li zájem o pečení výtečného křupavého preclíku (zvládnou všechny děti) nebo voňavého koláče. U mladších dětí doporučujeme spojit s prohlídkou Babiččina dvorečku u starších dětí s procházkou do Dědečkovy obůrky.

Plody podzimuPro děti je občas neuvěřitelné, že babička nechodila pro ovoce a zeleninu do supermarketu, ale že si vše vypěstovala. Na stromech v sadě vyrostlo spoustu dobrého ovoce a na zahrádce mnoho druhů zeleniny, jestlipak je děti poznají a najdou mezi nimi i to, co babička určitě nevypěstovala. Děti si také zkusí určit, z čeho jsou vyráběny některé oblíbené dobroty. A pak zbývá už jen jediné, poznat plody, na nichž si člověk nepochutná, ale zvířátkům ke krmelci bychom je klidně mohli nasypat. Doporučená doba programu: 30 minut. Program připravujeme pouze v měsících září a říjen a doporučujeme ho spojit s prohlídkou zvířátek na Babiččině dvorečku či v Dědečkově obůrce. V případě zájmu je možné předem domluvit také podzimní dílničku.

 

 

 

 Programy pro 1. stupeň ZŠ (odpovídají RVP CJS - Rozmanitosti přírody)

Náročnost přizpůsobujeme věku dětí, délka min 120 min.

Se zvířaty na statkuProhlédneme si domácí zvířata, která se chovala na českém statku v době našich prababiček, ale uvidíme také oslici, lamu, nutrie, želvy či exotické ptáky. Děti si během prohlídky zvířata nakrmí a pohladí. Zopakujeme si zvířecí rodiny, i to, proč zvířata chováme. Také se pokusíme vypátrat různé zvířecí záhady, například jestli je prase opravdu takový čuník, jak se o něm říká. Proč mají kozy otlačená kolena či jakou barvu zubů má nutrie. Na Dvorečku máme krávu Stázičku, která se nechá podojit, je to totiž trenažer. Podíváme se do minimuzea, kde se nachází exponáty, které patřily ke každodennímu životu našich prababiček, a zjistíme, zdali i dnešní děti vědí, k čemu vybrané věci sloužily. Během prohlídky si děti mohou vylézt na žebřiňák, saně či do bryčky. Doporučená doba prohlídky: 2 hodiny.

Za zvířaty do lesa Prohlídka je zaměřena především na divoká zvířata - uvidíme daňky, muflony či bažanty. Máte dostatek odvahy, abyste z ruky krmili muflona s pořádnými rohy či pštrosa, co by mohl štípnout? Prohlédneme si ale i koňské stáje a z pastvin zkusíme přilákat koně. Vyzkoušíme si, jak se sedí v koňském sedle i jak vám sedne kovbojský klobouk.  Uvidíme, jak se mění dančí paroží v závislosti na věku daňka. Zopakujeme si, kdo má rohy a kdo parohy. Zjistíme, jak vypadá ryzák a jak plavák. Protože obora leží na kraji lesa, připomeneme si, jak se v lese máme chovat, co vše v lese roste a zkusíme poznat stromy kolem nás. Možná se naučíme stopy některých zvířat a třeba uvidíme i kadibudku. V oboře se nachází i herní prvky, především pro mladší děti. Zároveň je zde prostor na běhání a dětské hry, které hrály naše prababičky. K lesním zvířatům patří myslivec a k myslivci puška, dobrý důvod vyzkoušet si střelbu, ale jen prakem, kuší nebo lukem a určitě ne na živý terč. S dětmi z druhého stupně realizujeme prohlídku soutěžně. Děti se rozdělí do družstev, během prohlídky dostávají otázky. Družstvo, které má nejvíce správných odpovědí, vyhrává. Doporučená doba prohlídky: 2 hodiny.

Na den farmářem Jedná se o jeden z nejžádanějších programů, v němž nakrmíme zvířata na Babiččině dvorečku, ale vydáme se i do Dědečkovy obůrky. Návštěvníci uvidí všechna zvířata v obou areálech. Z časových důvodů nejsou realizovány některé doplňkové aktivity (prohlídka minimuzea, střelba z dětských zbraní,...). Prohlídku rádi přizpůsobíme vašim potřebám, zatímco v jednom z areálů strávíme více času, druhý si prohlédneme rychleji. Mezi prohlídkami doporučujeme udělat krátkou přestávku.) Doporučená doba prohlídky: 3 hodiny (cca 15 minut budeme potřebovat na přesun mezi areály, (počítány jsou obě cesty - ze Dvorečku na Oboru a zpět)

Od zrna k preclíku/ Jak Pipka dostala chuť na koláč Slepice Pipka dostala chuť na koláč, protože celý den tráví na hnojišti a v kurníku, není si úplně jistá, jak a z čeho se takový koláč peče. Naštěstí má na dvorečku spoustu kamarádů, kteří jí ochotně pomohou a poradí, a tak Pipka, která na začátku má jen pár zrnek pšenice v krmítku, si nakonec koláč (nebo preclík) přece jen upeče a děti s ní. Než však na pečení dojde, musí zrní poznat, zaset, sklidit, vymlátit a dovézt do mlýna na semletí. Po celou dobu putují děti mezi výběhy po cedulích s malovaným čtením, plní úkoly a odměňují zvířata, která jim v pohádce poradila. U starších dětí je prohlídka realizována bez tabulí s malovaným čtením, s průvodkyní se vydávají na cestu Od zrnka k preclíku. Vyzkouší si rozeznat obilí, zasejí ho, sklidí, vymlátí, dovezou do mlýna a z mouky si upečou křupavý preclík. Doporučená doba programu: 45 minut pohádka + pečení (závisí na počtu dětí)- větší skupinky se snažíme rozdělit, část pak peče a část putuje s Pipkou po Dvorečku. Při zájmu o tento program prosím uveďte, máte-li zájem o pečení výtečného křupavého preclíku (zvládnou všechny děti) nebo voňavého koláče. Doporučujeme spojit s procházkou do Dědečkovy obůrky.

Kdo ukradl zelí - Všichni na statku se těšili na knedlo-vepřo-zelo. Když ale došlo na vaření, zjistila babička, že jí někdo sebral zelí. Kdo to asi byl? Úkolem dětí je vypátrat zloděje zelí podle šesti indicií. Aby však nápovědu dostaly, musí splnit ryze dvorečkový úkol - zapamatovat si a správně pojmenovat, co zapomněl farmář v sadě; určit, které zvíře dává..., či spojit zvíře s moderním vynálezem, který ho nahradil. Děti si na začátku mohou sepsat podezřelé, z nichž (obvykle po obdržení poslední indicie) vyberou viníka. Při hledání pachatele se děti mohou pohybovat mezi výběhy, aby si prohlédly podezřelé. Doporučená doba programu: 60 minut (Děti jsou rozděleny do šesti skupin a střídají se na šesti stanovištích. Splnění úkolu závisí na věku dětí, doporučujeme 8 - 10 minut na stanoviště. Během programu děti pouze řeší detektivní zápletku, tzn. nekrmí zvířata a nemazlí se s nimi, proto doporučujeme spojit s některým z programů - Se zvířaty na statku, Za zvířaty do lesa či Na den farmářem.

Jak se dříve žilo a hospodařilo - Posuneme se v čase o více než sto let zpět. Doma nám neteče teplá voda, o pračce a sušičce se nám může zdát. Maso v supermarketu neseženeme, pojem digitální váha jsme nikdy neslyšeli, měříme bez metru - na stopy, lokty, pídě, palce. A do čeho se oblékáme? Během programu si děti vyzkouší práci pradleny, musí nanosit vodu, prádlo vyprat, “usušit” a vyžehlit. Vžijí se do kůže farmáře a budou se starat o zvířata. Pokusí se správně pojmenovat předměty z babiččiny domácnosti a zkusí určit, k čemu se používaly. S velkým nadšením se z práce vrhnou do stodoly, aby vyzkoušely, jak si dříve děti hrály. Doporučená doba programu: minimálně 90 minut Během programu děti krmí zvířata, ale obvykle nestihnou obejít všechna, proto doporučujeme přidat cca třicetiminutovou nekomentovanou prohlídku, kdy se děti samy vydávají k výběhům, aby mohly zvířata pohladit či nakrmit. Možno spojit s programem za Zvířaty do lesa.

Den plný řemesel - Mohl by se někdo živit jako dráteník? Najde se mezi dětmi pekařka či švadlena? Uvidíme, jak šikovné ruce děti mají. Seznámíme je s prací (vámi vybraných) řemeslníků, děti si pak samy vyzkouší, zdali by se danému řemeslu mohly věnovat. Domů si místo vysvědčení odnesou své výrobky.  Řemesla, která chcete zkoušet, domluvíme společně při objednávce programu. Doporučená doba programu: cca 2 hodiny (během nichž stihnete 3 řemesla a farmaření). Během programu děti krmí zvířata, ale obvykle nestihnou obejít všechna, proto doporučujeme přidat cca třicetiminutovou nekomentovanou prohlídku, kdy se děti samy vydávají k výběhům, aby mohly zvířata pohladit či nakrmit. Možno spojit s programem za Zvířaty do lesa.

 

Programy pro družiny a zájmové skupiny

Připravíme odpolední program (obvykle 13:00 -15: 00) podle vašich přání. Vyberte si z nabídky výše, společně přizpůsobíme program vašim představám.

 

Programy pro letní tábory

Nezáleží na tom, jestli jste klasický nebo příměstský tábor, vyberte si z nabídky výše a společně naplánujeme program pro vaše táborníky.  Záleží jen na vás, zdali se k nám vypravíte během dnů, kdy máme otevřeno pro veřejnost, nebo dáte přednost soukromému pobytu v našem areálu (pouze dny úterý a čtvrtek).

 

Dále doporučujeme pro všechny programy:

Mňamka oběd - špíz opékaný na ohýnku                                                                                                                                                                          85 Kč/ osoba

Zajistíme Vám výbornou uzeninu od místního výrobce, čerstvý chléb, hořčici/kečup, kupu zdravé zeleniny, jablko na opečení a pitný režim.

Kuřecí vývar                                                                                                                                                                                                                                    20 Kč/ osoba

Kuřecí řízek s bramborem a zeleninovou oblohou                                                                                                                                                    80 Kč/ osoba

 

 Ceny a trvání programu:

 • 2 hod. (120 min.) - 90 Kč/dítě
  • ideálně 8:30 - 11:00  (8:30 příjezd, následuje přestávka na svačinu, program 9:00 - 11:00, čas odjezdu závisí na vás - hned po programu či si ještě dáte dobrůtku, kterou mají děti v batůžku)
 • 3 hod. (180 min.) - 120 Kč/dítě (nejvhodnější délka na pohodovou prohlídku obůrky i dvorečku)
  • ideálně 8:30 - 13:00 (8:30 příjezd a svačina, 9:00 - 12:00 program, 12:00 - 13:00 oběd a volno nebo lze program rozdělit na dvě části a najíst se mezi nimi cca v 11:00)
 • program Řemesla  - 150 Kč
 • odpolední programy (2 hodiny) - 90 Kč
 • Pedagogický doprovod zdarma

 

Objednávky na jaro - podzim 2024:

Mgr. Marie Sýkorová

e-mail: masykorka@seznam.cz (kdykoli)

tel.: 608 728 699 (pondělí a pátek kdykoli; úterý, středa, čtvrtek v odpoledních hodinách)

 

Důležité informace:

 • Po příjezdu jsou děti rozděleny do skupin, ujme se jich zkušená průvodkyně s pedagogickým vzděláním (max. 25 dětí/průvodkyně).
 • Začátek programu je možný již v 8:00.
 • Celková doba pobytu je přibližně o půl hodiny delší než trvání programu (svačina, nákup suvenýrů, hrací pauza během programu).
 • Na statku je krámek, kde je možné nakoupit suvenýry, čerstvé sýry, výrobky z vlny a další regionální produkty. 
 • Na závěr děti obdrží drobnou sladkost (perníček) nebo preclík.
 • Programy probíhají za každého počasí, k dispozici jsou kryté i vytápěné prostory.

 

Už jste Babiččin dvoreček navštívili?

Přijeďte se podívat znovu na zvířata, která jste si oblíbili. Zjistíte, jak se změnila a vyrostla, jaké se objevily přírůstky ve zvířecích rodinkách a jaké nové hry a úkoly jsme pro Vás vymysleli. Vždy na Vás bude čekat vlídné přijetí, sladká odměna a na paní učitelky výborná káva.